Energetikos bendrijos

Energetikos bendrijos

Daugelyje Europos valstybių energetikos bendrijos veikia jau ne vieną dešimtmetį ir tokių bendrijų priskaičiuojama tūkstančiais. Energetikos bendrijose dalyvauja daugiau asmenų, todėl sukaupiama daugiau lėšų, o tai sudaro galimybę  įsigyti energijos gamybai ir jos kaupimui skirtą įrangą, kurios pavieniai asmenys nepajėgtų įsigyti arba ją įsigyti galėtų ne taip greitai. Pagaminta energija bendru sutarimu naudojama šių bendrijų narių ar kitų asmenų poreikiams tenkinti. Taip pat energetikos bendrijų kūrimas didina visuomenės palankesnį požiūrį į atsinaujinančią energetiką, palengvina privačių investicijų pritraukimą atsinaujinančios energijos projektams, kuria naujas darbo vietas, o tai padeda spręsti ir socialines problemas.

Lietuvoje turime du energetikos bendrijų modelius:

  • atsinaujinančių išteklių energijos bendrija (AIEB);
  • piliečių energetikos bendrija (PEB).

Šiuo metu iš viso Lietuvoje įsteigta 21 energetikos bendrija, iš kurių 18 suteiktas piliečių energetikos bendrijos statusas, o 3 – atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos statusas. Naujausia informacija apie ne pelno siekiančius asmenis, įgijusius energetikos bendrijos statusą, skelbiama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos interneto svetainėje.


● Atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos – AIEB

Atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos

Atsinaujinančių išteklių energijos bendrija – Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme nustatytus kriterijus atitinkantis pelno nesiekiantis juridinis asmuo, kuris nuosavybės teise valdo ir plėtoja energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybos įrenginius ir turi teisę juose gaminti energiją, ją vartoti, kaupti energijos kaupimo įrenginiuose ir (ar) parduoti ir kuriam šio įstatymo nustatyta tvarka suteikiamas atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos statusas.

Atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos padeda: sutelkti visuomenines, verslo ir gyventojų iniciatyvas atsinaujinančių energijos išteklių energetikos srityje, pereiti nuo iškastinio kuro naudojimo prie švaresnės, Atsinaujinančius energijos išteklius naudojančios, vietinės energijos gamybos ir iškelia gyventojus ir jų poreikius į pirmą vietą, didinti visuomenės pritarimą atsinaujinančių energijos išteklių projektams ir palengvina privačių investicijų pritraukimą pereinant prie švaresnės energijos naudojimo. Jos teikia tiesioginę naudą gyventojams, didina energijos vartojimo efektyvumą, mažina sąskaitas už elektrą ir kuria naujas darbo galimybes.

Šiuo metu iš viso Lietuvoje yra įsteigtos 3 atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos. Naujausia informacija apie ne pelno siekiančius asmenis, įgijusius atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos statusą, skelbiama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos interneto svetainėje.

Kilus klausimų ar turint pasiūlymų dėl atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų, galima kreiptis el. paštu [email protected].

Atkreipiame dėmesį, kad 2024 m. pradžioje pakeistas su AIE bendrijų steigimu susijęs teisinis reguliavimas. Visi asmenys, kurie ketintų steigti AIE bendriją, turėtų susipažinti su pakeistomis AIE bendrijų steigimo sąlygomis, nustatytomis Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatyme.

Toliau skelbiamos „Rekomendacijos dėl atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų veiklos sąlygų“ yra atnaujintos pagal pakeistą teisinį AIE bendrijų reguliavimą.

● Piliečių energetikos bendrijos – PEB

Piliečių energetikos bendrijos

Piliečių energetikos bendrija – asociacija, viešoji įstaiga, daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrija, sodininkų bendrija ar kitos teisinės formos juridinis asmuo, kuris pagal jo teisinę formą reglamentuojančius įstatymus yra pelno nesiekiantis asmuo ir yra įgijęs piliečių energetikos bendrijos teisinį statusą. Šis statusas nėra atskira juridinio asmens teisinė forma (kaip viešoji įstaiga, asociacija, bendrija), o tik teisė, leidžianti veikti energetikos rinkose. 

Piliečių energetikos bendrija gali vartoti elektros energiją (dalytis elektros energija) ir vykdyti elektros energijos gamybos, įskaitant gamybą iš atsinaujinančių išteklių, tiekimo, paklausos telkimo, energijos kaupimo veiklą, teikti energijos vartojimo efektyvumo paslaugas ir (ar) elektromobilių įkrovimo paslaugas arba savo dalininkams, nariams ar dalyviams teikti kitas su veikla elektros energetikos sektoriuje susijusias paslaugas, išskyrus skirstymą.

Lietuvoje galimybė kurti piliečių energetikos bendrijas atsirado 2021 m. ir pagrindinius jų klausimus kaip tikslą, veiklos sritis, juridinio asmens veiklos organizavimo klausimus, keliamus reikalavimus, reguliuoja Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymas.

Nuo 2023 m. gruodžio 1 d. išplėstus piliečių energetikos bendrijų dalyvių sąrašą, jais gali būti visi fiziniai ir juridiniai asmenys, kai to nedraudžia jų veiklą reguliuojantys įstatymai.

Šiuo metu iš viso Lietuvoje yra įsteigta 18 piliečių energetikos bendrijų. Naujausia informacija apie ne pelno siekiančius asmenis, įgijusius piliečių energetikos bendrijos statusą, skelbiama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos interneto svetainėje.

Lietuvos energetikos agentūra, siekdama paskatinti ir palengvinti piliečių energetikos bendrijų steigimąsį, parengė Rekomendacijas dėl piliečių energetikos bendrijų veiklos sąlygų (žr. nuorodą toliau), kurios yra skirtos toms piliečių energetikos bendrijoms, kurios numato vykdyti elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių veiklą.

Kilus klausimų ar turint pasiūlymų dėl piliečių energetikos bendrijų, galima kreiptis el. paštu [email protected].