Žaliavų degalams gaminti vertinimas

Pažangiųjų biodegalų ir nebiologinių skystųjų ir (ar) dujinių degalų iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybai tinkamų naudoti žaliavų vertinimas

Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatyta, kad energija iš atsinaujinančių energijos išteklių taps pagrindinė transporto sektoriuje. Pagrindinis degalų srities strateginis tikslas – palaipsniui pereiti prie mažiau taršių degalų ir elektros energijos vartojimo, didinti transporto sektoriuje suvartojamų biodegalų dalį bendrame kuro balanse. Svarbu, kad tvarūs vietiniai biodegalai būtų maksimaliai panaudojami šalies viduje. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos alternatyviųjų degalų įstatymo ir Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo nuostatomis, viešosios įstaigos Lietuvos energetikos agentūros   Energetikos duomenų analizės centras yra atsakingas už žaliavų, kurios gali būti laikomos tinkamomis naudoti pažangiųjų biodegalų gamyboje, vertinimą pagal patvirtintą Pažangiųjų biodegalų ir nebiologinių skystųjų ir (ar) dujinių degalų iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybai tinkamų naudoti žaliavų vertinimo metodiką.

Fiziniai ir (ar) juridiniai asmenys gali teikti pasiūlymus dėl žaliavos tinkamumo pažangiųjų biodegalų ir (arba) nebiologinių skystųjų ir (ar) dujinių degalų iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybai įvertinimo ir pasiūlymą pagrindžiančią informaciją Lietuvos energetikos agentūrai paštu, per E. pristatymo sistemą arba elektroniniu paštu [email protected].

Asmens parašu patvirtintas pasiūlymas taip pat gali būti įteiktas Agentūroje.

Agentūra iš fizinių ir (ar) juridinių asmenų gavusi pasiūlymą, vertins žaliavą ir nustatys žaliavos atitiktį nustatytiems žaliavos vertinimo kriterijams ir įtvirtintiems principams, vadovaudamasi pasiūlymu, kita viešai prieinama ir (ar) rinkos dalyvių pateikta informacija, atliktų studijų ir (ar) analizių išvadomis, moksliniais straipsniais, Europos Sąjungos ir nacionaliniais teisės aktais bei kita informacija, reikalinga galutinei išvadai pateikti.

Agentūra, įvertinusi žaliavą pagal teisės aktais nustatytus žaliavos vertinimo metodus ir kriterijus, parengs žaliavos vertinimo išvadą bei siūlymą dėl Žaliavų sąrašo tikslinimo, kuriuos pateiks Lietuvos Respublikos energetikos ministerijai bei pasiūlymą pateikusiam asmeniui.


● Gautieji pasiūlymai

Iš fizinių ir (ar) juridinių asmenų gautų pasiūlymų įvertinti žaliavas dėl jų tinkamumo pažangiųjų biodegalų ir (arba) nebiologinių skystųjų ir (ar) dujinių degalų iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybai sąrašas

Eil. Nr.

Pasiūlymo registracijos Agentūroje data

Informacijos apie gautą pasiūlymą paskelbimo data

Pasiūlymą pateikęs asmuo

Pasiūlymo santrauka

Terminas, iki kurio rinkos dalyviai kviečiami pateikti viešą, argumentuotą ir konkrečiais duomenų šaltiniais pagrįstą papildomą informaciją, susijusią su Pasiūlyme pateiktomis žaliavomis

Gauti priedai ir (ar) papildoma informacija

Žaliavos vertinimo išvados rezultatas

1.

2024-09-23

2024-10-01

UAB “Kurana”

Pasiūlymas įvertinti žaliavos – pažeistų pasėlių – tinkamumą pažangiųjų biodegalų ir (arba) nebiologinių skystųjų ir (ar) dujinių degalų iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybai

2024-10-28

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto išduotas tyrimų protokolas

Vykdoma

 

 

 

 

 

 

 

 

● Patvirtintas žaliavų sąrašas

Pažangiųjų biodegalų ir nebiologinių skystųjų ir (ar) dujinių degalų iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybai tinkamų naudoti žaliavų sąrašas*

  1. Dumbliai, jeigu jie auginami sausumoje esančiuose vandens telkiniuose ar fotobioreaktoriuose.
  2. Nerūšiuotų komunalinių atliekų (išskyrus komunalines atliekas) biomasės dalis.
  3. Biologinės atliekos iš privačių namų ūkių, kurioms turi būti taikomas atskiras surinkimas, kaip apibrėžta Atliekų tvarkymo įstatyme**.
  4. Maisto ar pašarų tiekimo grandinėje netinkama naudoti pramoninių atliekų, įskaitant mažmeninės bei didmeninės prekybos ir žemės ūkio produktų perdirbimo ir žuvies bei akvakultūros pramonės medžiagas (išskyrus naudotą kepimo aliejų ir 1 ir 2 kategorijų gyvūninius riebalus), biomasės dalis.
  5. Šiaudai.
  6. Gyvulių mėšlas ir nuotekų šlamas (dumblas).
  7. Aliejaus gamyklų nuotekos ir tuščios alyvpalmių vaisių kekės.
  8. Talo alyvos derva.
  9. Neapdorotas glicerinas.
  10. Cukranendrių išspaudos.
  11. Vynuogių išspaudos ir vyno nuosėdos.
  12. Riešutų kevalai.
  13. Išaižos.
  14. Burbuolių kotai, nuo kurių pašalintos kukurūzų sėklos.
  15. Miškininkystės ir miškininkystės pramonės atliekų ir liekanų, t. y. žievių, šakų, nekomercinio retinimo kirtimų medienos, lapų, spyglių, medžių viršūnių, pjuvenų, medienos drožlių, juodųjų nuovirų, rudųjų nuovirų, pluošto atliekų, lignino ir talo alyvos, biomasės dalis.
  16. Nemaistinė celiuliozė.
  17. Lignoceliuliozė, išskyrus pjaustytinus rąstus ir fanermedį.
  18. Vanduo (tuo atveju jeigu naudojamas nebiologinių skystųjų ir dujinių degalų iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybai).
  19. Naudotas kepimo aliejus.
  20. 1 ir 2 kategorijų gyvūniniai riebalai pagal 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1069/2009, kuriuo nustatomos žmonėms vartoti neskirtų šalutinių gyvūninių produktų ir jų gaminių sveikumo taisyklės ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1774/2002 (Šalutinių gyvūninių produktų reglamentas), su visais pakeitimais.

*Patvirtinta Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2017 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. 1-170 „Dėl Atsinaujinančių energijos išteklių dalies, palyginti su bendruoju galutiniu energijos suvartojimu, apskaičiavimo metodikos patvirtinimo“
**Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymas Nr. VIII-787

● Teisės aktai

Lietuvos Respublikos įstatymai

Lietuvos Respublikos energetikos ministro įsakymai

Lietuvos energetikos agentūros  direktoriaus įsakymai 

Europos Sąjungos teisės aktai