Projekto rezultatai

Projekto „Pagalba įgyvendinant iniciatyvą „Renovacijos banga““ įgyvendinimo rezultatai

Siekiant Projekto tikslo – formuoti finansiškai gyvybingų viešųjų pastatų renovacijos projektų, skirtų energijos vartojimo efektyvumo didinimui, srautą – buvo įgyvendinti 7 uždaviniai, parengtos 7 projekto ataskaitos. Įvadinė ir Galutinė ataskaitos yra Projekto įvadinės ir baigiamosios dalys, o likusių Projekto uždavinių tikslas – pateikti praktiškai įgyvendinamas rekomendacijas ir įrankius, kurie prisidėtų prie viešųjų pastatų renovacijos tobulinimo Lietuvoje:


Galutinė projekto ataskaita 


2023-11-22–2023-12-01 ● Mokymai viešųjų pirkimų specialistams

Mokymų viešųjų pirkimų specialistams metu buvo suorganizuotos 4 mokymų sesijos: 

  • 2023 m. lapkričio 22 d. 
  • 2023 m. lapkričio 24 d. 
  • 2023 m. lapkričio 29 d. 
  • 2023 m. gruodžio 1 d. 

Iš viso mokymuose dalyvavo 191 dalyvis.

Lietuvos energetikos agentūra (LEA), pasitelkdama sukauptą patirtį energijos vartojimo efektyvumo didinimo srityje, aktyviai prisideda prie šalies viešųjų pastatų renovacijos proceso tobulinimo, dalyvaudama projekte „Pagalba įgyvendinant iniciatyvą „Renovacijos banga“.


Viena iš šio projekto veiklų yra Lietuvos viešųjų pastatų renovacijos proceso viešųjų pirkimų teisinės sistemos analizė ir rekomendacijų parengimas, siekiant supaprastinti sudėtingas viešųjų pirkimų procedūras ir spręsti iššūkius, susijusius su viešųjų pastatų atnaujinimu, kad procesas taptų aiškesnis ir spartesnis.
 
LEA Energijos vartojimo efektyvumo didinimo kompetencijų centras, vykdydamas savo funkcijas, teikia metodinę pagalbą, identifikuojant renovacijos procesą stabdančias kliūtis, su kuriomis susiduria viešųjų pastatų valdytojai, ir siūlo jų sprendimo būdus.
 
Taip pat svarbu kartu didinti viešųjų pastatų valdytojų, valstybės ir savivaldybių institucijų viešųjų pirkimų specialistų kompetencijas. 

Tokių galimybių suteikia Lietuvos energetikos agentūros kartu su kitais projekto dalyviais – Energetikos ministerija, Europos Komisijos Struktūrinių reformų rėmimo generaliniu direktoratu, Nacionaline plėtros įstaiga, Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra – inicijuoti viešųjų pastatų renovacijos procese viešuosius pirkimus vykdančių specialistų mokymai, kuriuose pateikiami įvairūs praktiniai patarimai. Projekto veiklas vykdo UAB „PricewaterhouseCoopers“.

Šiemet suplanuotos iš viso keturios mokymų sesijos. Jau pirmoji mokymų sesija, vykusi nuotoliniu būdu, dalyvių skaičiumi pranoko lūkesčius – joje dalyvauti užsiregistravo 99 specialistai iš savivaldybių administracijų, savivaldybių institucijų ir įstaigų, valdančių savivaldybių viešuosius pastatus, taip pat centrinės valdžios pastatų valdytojai iš ministerijų bei kitų institucijų.
 
„Aktyvus dalyvavimas mokymuose rodo, jog tema yra labai aktuali ir mokymai naudingi viešuosius pirkimus vykdantiems viešųjų pastatų valdymo specialistams, siekiantiems didesnių kompetencijų. Tai prisideda prie projekto bendro tikslo – nuosekliai tobulinti renovacijos procesą ir didinti viešųjų pastatų energinį efektyvumą“, – sako Lietuvos energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
 
Viešosios paskirties pastatų renovacijos procesui užtikrinti reikalingas pakankamas kokybiškai parengtų projektų srautas. Lietuvos energetikos agentūra aktyviai prie to prisideda – nuo 2022 m. gruodžio tikrinamos viešųjų pastatų valdytojų parengtas energijos vartojimo auditų ataskaitos, vertinama jų kokybė.
 
Per 2019–2022 m. dėl atliktos renovacijos vien centrinės valdžios valdomuose viešuosiuose pastatuose sutaupyta 8,028 GWh energijos. 2019 m. atnaujintų centrinės valdžios renovuotų viešųjų pastatų plotas siekė 44 614 kv. metrų, 2020 m. – 24 720 kv. metrų, 2021 m. – 34 290 kv. metrų. Pirminiais šiuo metu turimais duomenimis, 2022 m. atnaujinta 13 729 kv. metrų centrinės valdžios valdomų pastatų.
 
Iki 2030 m. mūsų šalyje turi būti atnaujinta apie 510 000 kv. metrų ploto centrinės valdžios viešųjų pastatų ir apie 450 000 kv. metrų – savivaldybių viešųjų pastatų. Dėl to kasmet bus sutaupoma apie 20 GWh energijos ir bendrai ši priemonė leis sutaupyti apie 1,1 TWh energijos. Tai nustatyta Lietuvos nacionaliniame energetikos ir klimato srities 2021–2030 m. veiksmų plane.

Nuotrauka organizatorių. 

2024-01-09–2024-01-10 ● Mokymai energijos vartojimo auditus (pastatuose) atliekantiems specialistams

Mokymų energijos vartojimo auditus (pastatuose) atliekantiems specialistams metu buvo suorganizuotos 2 mokymų sesijos (tęstiniai mokymai):

  • 2024 m. sausio 9 d.
  • 2024 m. sausio 10 d.

Iš viso mokymuose dalyvavo 33 dalyviai.


Lietuvos energetikos agentūra, pasitelkdama sukauptą energijos vartojimo auditų sistemos priežiūros patirtį, aktyviai dalyvauja projekte Pagalba įgyvendinant iniciatyvą „Renovacijos banga“, kurio veiklos dalis yra skirta energijos vartojimo auditų sistemos tobulinimui.



Lietuvoje išlieka didelis poreikis efektyviau naudoti energiją viešajame sektoriuje. Ilgalaikė pastatų renovacijos strategija nustato, kad per 2020–2030 m. laikotarpį šalyje turi būti modernizuota 1,2 mln. kv. metrų centrinės valdžios ir 0,9 mln. kv. metrų savivaldybių institucijoms priklausančių pastatų.

Kad didelės apimties darbai vyktų sklandžiai, siekiama didinti energijos vartojimo auditus pastatuose atliekančių auditorių kompetencijas. Tai leidžia gerinti modernizuojamų pastatų energijos vartojimo auditų kokybę ir užtikrinti sklandesnį audito procesą, o pastatų valdytojai galėtų greičiau gauti valstybės skiriamą finansavimą pastatų atnaujinimui.

Tokių galimybių auditoriams suteikia Lietuvos energetikos agentūros kartu su kitais projekto dalyviais – Energetikos ministerija, Aplinkos ministerija, Nacionaline plėtros įstaiga ir Aplinkos projektų valdymo agentūra bei Europos Komisijos Struktūrinių reformų rėmimo generaliniu direktoratu – vykdomas projektas Pagalba įgyvendinant iniciatyvą „Renovacijos banga“.

Projekto veiklas vykdo UAB „PricewaterhouseCoopers“.

2024 m. sausio pradžioje surengus auditorių mokymus, į juos pakviesti specialistai, turintys teisę atlikti energijos vartojimo auditus, jų asistentai, auditus tikrinančių įstaigų atstovai ir kiti procese dalyvaujantys specialistai. Dviejų dienų tęstiniuose mokymuose iš viso dalyvavo 33 asmenys, iš kurių – 16 yra energijos vartojimo auditus atliekantys specialistai.

Auditoriai turėjo galimybę tobulinti profesines žinias apie energijos vartojimo auditų atlikimą pastatuose. Mokymų metu nagrinėtos aktualios temos: energijos balanso sudarymas, statinių statybos skaičiuojamosios kainos nustatymas, parinktų taupymo priemonių ekonominio efektyvumo įvertinimas ir atsinaujinančių energijos išteklių integravimas. Gautą informaciją dalyviai galėjo pritaikyti atlikdami praktines užduotis.

Lietuvos energetikos agentūra vykdo energijos vartojimo auditų sistemos priežiūrą. Agentūros Energijos vartojimo efektyvumo didinimo kompetencijų centro specialistai, atsakingi už auditorių atestavimą ir auditų ataskaitų kokybės patikrą, taip pat dalyvavo mokymuose ir su auditoriais aptarė aktualius klausimus.

Organizatorių duomenimis, teigiamai arba labai teigiamai mokymus įvertino net 97 proc. jų dalyvių. Pristatytų temų ir praktinių užduočių aktualumą teigiamai arba labai teigiamai įvertino atitinkamai 93 proc. ir 87 proc. mokymų dalyvių.

Nuotrauka organizatorių.