Pagrindinių energijos išteklių kainos
Energetikos naujienos
Oilprice, balandžio 17 d.
Čekija baigia 60 metų trukusią priklausomybę nuo rusiškos naftos
Čekijos Respublika nutraukė 60 metų trukusią priklausomybę nuo rusiškos naftos tiekimo per „Družbos“ naftotiekį ir tapo visiškai nepriklausoma nuo šio šaltinio. Šio naftotiekio atšaka, einanti per Ukrainą, tiekė rusišką naftą į Vidurio Europos šalis, tarp jų ir Čekiją. Nors Europos Sąjunga 2022 m. gruodį įvedė embargą rusiškai naftai jūra, tiekimas vamzdynais į sausumos šalis buvo išimtis. Tačiau Čekija dar 2022 m. nusprendė visiškai atsisakyti rusiškos naftos ir pradėjo projektą „TAL PLUS“, kuriuo išplėsti iš Italijos į šalį einančio Transalpinio naftotiekio pajėgumai. Dėl šio atnaujinimo Čekija dabar gali importuoti naftą iš Italijos Triesto uosto. Pirmoji papildoma naftos siunta iš vakarų jau pasiekė šalies centrinį naftos terminalą. Premjeras P. Fiala pareiškė, kad pirmą kartą istorijoje Čekija visiškai aprūpinama nerusiška nafta iš vakarų. Nafta bus perdirbama Litvinovo perdirbimo gamykloje.
Daugiau čia: Czech Republic Ends 60-Year Dependence on Russian Oil
OilPrice, Financial Times, balandžio 17 d.
D. Trump nutraukia „Equinor“ vėjo jėgainių projektą
JAV Vidaus reikalų departamentas nurodė sustabdyti „Empire Wind“ jūrinio vėjo elektrinių projekto statybas prie Niujorko krantų. Teigiama, kad projektas galėjo būti patvirtintas ankstesnės J. Biden administracijos be tinkamo poveikio aplinkai vertinimo. Projekto vykdytojas „Equinor“ oficialiai nekomentavo situacijos, tačiau šaltiniai teigia, kad statybos jau buvo pradėtos. Vidaus reikalų sekretorius D. Burgum įpareigojo Energetikos valdymo biurą nedelsiant sustabdyti visus darbus, kol bus atlikta išsamesnė patikra. „Empire Wind 1“ turėjo tapti pirmuoju vėjo jėgainių parku, prijungtu prie Niujorko elektros tinklo, jo galia siekia 810 MW, o projektas vertinamas 5 mlrd. JAV dolerių. Jo tikslas buvo aprūpinti elektra apie 500 000 namų ūkių. Tačiau projekto ateitis tapo neaiški, ypač dėl pasikeitusios JAV administracijos požiūrio į jūrinio vėjo energetiką ir bendros sektoriaus krizės – brangstančių paskolų, tiekimo grandinių trikdžių bei mažėjančių elektros kainų.
Daugiau čia: Trump Axes Equinor Wind Project, Trump administration halts Equinor’s $5bn New York energy project
Euronews, balandžio 17 d.
Mokslininkai sugalvojo kaip gaminti elektrą iš lietaus
Mokslininkai iš Singapūro sukūrė eksperimentinį metodą, kaip iš lietaus lašų išgauti elektros energiją. Naudodami lietų imituojančius vandens lašus, krentančius per vertikalią vamzdžio sistemą, jie sugebėjo sugeneruoti tiek energijos, kad pakaktų apšviesti 12 LED šviesos diodų. Šis procesas pagrįstas krūvių atskyrimo principu – kai vanduo teka per elektrai laidų paviršių, susidaro elektros krūviai. Nors dabartinis eksperimentas buvo atliktas su lėtesniais nei natūralūs lietaus lašai, mokslininkai teigia, kad šis metodas galėtų būti pritaikytas stogams ar kitoms miesto erdvėms, kaip paprasta ir švari alternatyva hidroelektrinėms, ypač vietose, kur nėra didelių vandens telkinių.
Daugiau čia: Clean energy from rain? Scientists generate electricity from falling droplets