EVE skatinimo ir viešinimo darbai

Vienas iš Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje nustatytų energijos vartojimo efektyvumo didinimo Lietuvoje principų — aktyvaus energijos vartotojų mokymo ir švietimo principas. Kadangi energijos vartotojai, keisdami savo elgseną ir įpročius, gali prisidėti prie energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslų, stiprinamas energijos vartotojų mokymas ir švietimas


● Energijos taupymo gairės

Lietuvos energetikos agentūra parengė Energijos taupymo gaires, padėsiančias gyventojams, įmonėms, viešojo sektoriaus institucijoms susipažinti su efektyviausiais energijos taupymo patarimais greituoju laikotarpiu ir galimybėmis investuoti į išteklius tausojančius, energetinę nepriklausomybę užtikrinančius sprendimus ateičiai.

Kviečiame susipažinti su dokumentais, kuriuose suskirstytos visos taupymo priemonės pagal laiko trukmę, pastangas, reikalingas investicijas, taip pat pristatantys aktualias valstybės investicijų programas.

Gal Jūs pastebėjote netikslumų ar turite pasiūlymų parengtoms Energijos taupymo gairėms? Parašykite mums el. p. [email protected].

● Mobilioji aplikacija „ManoCO2“

Lietuvos energetikos agentūra sukūrė mobiliąją aplikaciją „ManoCO2“, kurios naudotojai gali su minimaliomis pastangomis sekti savo energijos vartojimą ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisiją. Jos kiekis apskaičiuojamas pagal naudotojo judėjimą mieste, tolimesnes keliones, energijos naudojimą būste, apsipirkimo įpročius ir mitybą. Naudotojui bus pateikiami naudingi patarimai apie efektyvų energijos vartojimą ir ŠESD emisijos mažinimą. Naudotojas turės galimybę sekti ŠESD mažinimo pasiekimus, taip pat grafiškai matyti vienos dienos/savaitės/viso laikotarpio ŠESD emisijas bei kokia suvartojamos energijos dalis yra iš atsinaujinančių energijos išteklių.

„ManoCO2“ aplikacija mobiliesiems telefonams pasiekiama „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvėse.

Daugiau informacijos rasite „ManoCO2“ interneto svetainėje: manoco2.lt.

Pastebėjote netikslumų ar turite pasiūlymų „ManoCO2“ programėlei ar interneto svetainei? Parašykite mums el. p. [email protected].

● Energijos taupymo konsultacijų linija

Lietuvos energetikos agentūroje veikia Energijos taupymo konsultacijų linija. Gyventojai norintys pasikonsultuoti energijos taupymo klausimais gali skambinti darbo dienomis 8:00–12:00 telefonu +370 5 230 3312 arba rašyti el. paštu [email protected].

Energijos taupymo konsultacijų linijos tikslas – supažindinti gyventojus su būdais taupyti energiją, kuriuos galima pritaikyti buityje, imantis elgsenos keitimo ar būste nedidelio atnaujinimo, padėti nukreipti pastangas tinkama linkme siekiant sutaupyti energijos ir sumažinti išlaidas.

Pokalbio metu konsultantas išsiaiškins ir kartu su skambinančiuoju bandys rasti tinkamus sprendimus, kaip taupiau naudoti energiją, neprarandant gyvenimo komforto namuose.

Agentūra konsultacijas teikia nemokamai. Už skambutį gyventojas apmoka pagal savo telefono operatoriaus plano tarifus, kaip už įprastą skambutį į „Telia“ tinklą.

● Dažniausiai užduodami klausimai – DUK

1.      Kur galima surasti patarimus su energijos taupymo priemonėmis?

VšĮ Lietuvos energetikos agentūra parengė Energijos taupymo gaires namų ūkiams ir Energijos taupymo gaires viešajam, paslaugų ir pramonės sektoriams, padėsiančias gyventojams, įmonėms, viešojo sektoriaus institucijoms susipažinti su efektyviausiais energijos taupymo patarimais greituoju laikotarpiu ir galimybėmis investuoti į išteklius, tausojančius aplinką, energetinę nepriklausomybę užtikrinančius sprendimus ateičiai. Visos taupymo priemonės įvertintos pagal laiko trukmę, pastangas, reikalingas investicijas, taip pat pristatantis aktualias valstybės investicijų programas.

Patarimus kaip sutaupyti energiją galite rasti ir energijos tiekėjų internetiniuose puslapiuose. Dažniausiai reikėtų ieškoti skirsnių pavadinimais „Naudinga informacija“, „Efektyvus energijos vartojimas“, „Energetinis efektyvumas“ ar tiesiog „Kaip taupyti šilumą/elektrą“.

2.      Kokių energijos taupymo veiksmų turi imtis energijos vartotojas, siekdamas efektyvaus ir tolygaus energijos sąnaudų sumažinimo?

Siūlomi energijos taupymo veiksmai/žingsniai pagal jų eiliškumą:

  1. Nustatykite, kokie prietaisai ir kiek energijos suvartoja Jūsų objekte, įvertinkite, kurie prietaisai veikia neefektyviai, galbūt jų veikimo laikas turėtų būti sutrumpintas arba prietaisas išjungtas;
  2. Ugdykite energijos taupymo įpročius kasdien (išjunkite prietaisus iš energijos lizdo, kai jų nenaudojate; virdulyje užvirinti vandens pagal individualų poreikį, bet ne daugiau; rinkitės taupesnes transporto priemones, arba tiesiog vaikščiokite pėsčiomis);
  3. Dėl energijos taupymo patarimų kreipkitės pagalbos į specialistus ir energijos tiekėjus, dėl energijos taupymo priemonių finansavimo į institucijas, teikiančias finansinę paramą, dėl energijos sąskaitų kompensacijų į savivaldybę;
  4. Pasirinkite ir įdiekite energijos taupymo priemones, pakeiskite senus prietaisus naujesniais, modernizuokite objekto energetines inžinerines sistemas, apsvarstykite atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, biomasės) įrangos diegimą savo objekte;
  5. Stebėkite ir koreguokite savo energijos suvartojimą, reguliariai atlikite prietaisų, sistemų techninę priežiūrą, vykdykite energijos apskaitos stebėseną.

3.      Kuo skiriasi simboliai kW ir kWh ant prietaiso, galbūt juos kažkas sieja?

Simbolis kW ar W ant prietaiso ar įrangos reiškia jo galią/galingumą išreikštą kilovatais (kW) ar vatais (W). Simbolis kWh ar Wh dažniausiai naudojamas prietaiso suvartotai ar pagamintai energijai skaičiuoti (įrašytas energijos tiekėjo pateiktoje sąskaitoje už elektros ar šilumos energiją). Žinoma, kWh ar Wh galime žymėti ir sutaupytos energijos kiekį.

Pavyzdžiui: 80 W galios elektros lemputė, šviečianti 10 h suvartoja 800 Wh elektros energijos. Skaičiuojama taip: 80 W (prietaiso galia) × 10 h (veikimo laikas) = 800 Wh (prietaiso suvartota elektros energija).

1 W = 0,001 kW, t. y. 1 vatas yra viena tūkstantoji kilovato dalis.

4.      Ar prietaisas vartoja elektros energiją, kai į elektros lizdą įkištas prietaiso kištukas, tačiau neįjungtas START mygtukas (prietaisas išjungtas)?

Taip, prietaisas vartoja nedidelį kiekį elektros energijos ir veikia taip vadinamu budėjimo režimu. Kai buityje ir ne tik budėjimo režimu veikia keli elektros prietaisai ilgesnį laiką, pvz.: metus, tai gali lemti iki kelių dešimčių eurų didesnes sąskaitas už elektros energiją.

5.      Ką reiškia ant prietaisų pažymėti simboliai raidėmis A, B..., G (ankstesni A+, A++, ...)?

Tai yra energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo etiketė arba, kitaip, klasė, kuri:

  • rodo, kokią vietą pagal suvartojamos energijos kiekį prietaisai užima skalėje nuo A iki G;
  • padeda vartotojams pasirinkti mažiau energijos vartojančius gaminius ir sutaupyti lėšų;
  • skatina įmones kurti mažiau energijos vartojančius gaminius.

A klasės (žalieji) prietaisai vartoja mažiausiai energijos ir yra efektyviausi. G klasės (raudonieji) prietaisai vartoja daugiausia energijos.

Iki 2021 m. pradžios pirkti prietaisai gali būti pažymėti simboliais A+, A++ ir pan., tačiau vietoj anksčiau naudotų A+++ – D klasių skalės, kategorijos sugrąžintos į pradinę A–G klasių skalę. Energijos suvartojimui matuoti ir etiketės klasei nustatyti taip pat naudojami nauji skaičiavimo metodai.

6.      Kurias lemputes man parduotuvėje pirkti?

Rekomenduojame apsvarstyti savo poreikius ir finansines galimybes. Paprastai kaitinamąsias (kaitrines) elektros lemputes galima pakeisti šiais tinkamais lempučių tipais:
.....a).taupiosiomis halogeninėmis lemputėmis, kurios sutaupo 30 proc. energijos, gali šviesti visu ryškumu ar būti pritemdomos;
.....b).kompaktiškomis fluorescentinėmis lemputėmis, eikvojančiomis iki 80 proc. mažiau elektros, teikiančiomis ne mažiau šviesos ir degančiomis iki 10 kartų ilgiau;
.....c).LED lemputėmis – daugybė tyrimų įrodė, kad įsirengus LED lempučių apšvietimą galima sutaupyti iki 80 proc. energijos, sunaudojamos apšvietimui, o veikimo laikas ilgesnis už kitus lempučių tipus.

7.      Kokias energijos taupymo priemones pasirinkti siūlo kitos Europos Sąjungos valstybės?

Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) rekomenduoja taikyti šias energijos taupymo priemones/veiksmus:

  • Sumažinti šildymą ir mažiau naudoti oro kondicionierių;
  • Dirbti iš namų;
  • Eksploatuoti automobilį ekonominiu režimu, sumažinti greitį automagistralėse;
  • Nenaudoti automobilio mieste savaitgaliais;
  • Trumpus atstumus eiti pėsčiomis ar važiuoti dviračiu, naudotis viešuoju transportu.

Europos sąjungos šalių patirtis taikant energijos taupymo priemones pateikiama VšĮ Lietuvos energetikos agentūros parengtose Energijos taupymo gairėse namų ūkiams ir Energijos taupymo gairėse viešajam, paslaugų ir pramonės sektoriams.

8.      Kaip sumažinti objekto energijos sąskaitas?

Sąskaitą už energiją energijos tiekėjas išrašo pagal faktinį energijos suvartojimą, kurį dažniausiai kas mėnesį deklaruoja pats energijos vartotojas. Patarimai kaip sutaupyti energiją, kokias energijos taupymo priemones pasirinkti pagal atskirus veiklos pobūdžius bei energijos rūšis pateikiami Energijos taupymo gairėse namų ūkiams ir Energijos taupymo gairėse viešajam, paslaugų ir pramonės sektoriams, kurias parengė VšĮ Lietuvos energetikos agentūra.

9.      Kodėl man tiek daug kainuoja elektra?

Elektros energijos kaina priklauso nuo to, kokį šiuo metu elektros energijos tiekėją ir kokį mokėjimo planą esate pasirinkę savo objekte. Mokėjimas už elektros energiją priklauso ne tik nuo jos kainos, bet ir nuo objekto elektros energijos suvartojimo atsiskaitomuoju laikotarpiu. Kontroliuokite savo elektros energijos suvartojimą.

Palyginimui nepriklausomų elektros energijos tiekėjų kainas ir susijusią informaciją galite rasti VšĮ Lietuvos energetikos agentūros interneto svetainės skirsnyje „Nepriklausomų elektros energijos tiekėjų pasiūlymai, taip pat sekdami aktualią informaciją ir naujienas Lietuvos energetikos agentūros interneto svetainėje.

10.  Kaip sumažinti sąskaitas už šildymą, jei gyvenu daugiabučiame pastate ir nuo manęs niekas nepriklauso?

Pradėti reikėtų nuo požiūrio pakeitimo, kad nuo manęs niekas nepriklauso, bei atlikti namų ūkio įrangos energijos vartojimo auditą, įsivertinti, kurie prietaisai suvartoja daugiausiai energijos, o kurie vartoja energiją neefektyviai. Toliau imtis greitai įgyvendinamų ir investicijų nereikalaujančių energijos taupymo veiksmų, pakeisti neefektyvius, senus prietaisus energetiškai efektyvesniais, pasiteirauti energiją tiekiančios įmonės, ar ji siūlo nemokamą/nebrangią namų ūkio ir jo inžinerinių sistemų apžiūrą bei teikia konsultacijas energijos taupymo tema.

Bendru daugumos daugiabučio gyvenamojo namo gyventojų sutarimu siekti įgyvendinti:

11.  Kur surasti informacijos apie finansinės paramos priemones energijos vartojimo efektyvumo didinimo (energijos taupymo) ir atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo skatinimo projektams?

VšĮ Lietuvos energetikos agentūros tinklalapyje pateikiama susisteminta ir nuolat atnaujinama informacija apie finansinės paramos priemones, siekiant sukurti finansinės paramos teikimo atsinaujinančiųjų energijos išteklių ir energijos vartojimo efektyvumo priemonių duomenų bazę.

Skirsnyje Finansinės paramos priemonės rasite informacijos apie Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos ir kitų institucijų administruojamas finansinės paramos priemones, skirtas buitiniams energijos vartotojams, viešosios paskirties pastatų valdytojams, įmonėms, transporto infrastruktūros administratoriams, universitetų ir tyrimo institucijų tyrėjams ir mokslininkams, kitiems subjektams. Telefonas pasiteirauti apie finansinės paramos priemones – 8 680 13 984.

Detalesnę informaciją ir paramos teikimo sąlygas apie atskiras finansinės paramos priemones gali pateikti atitinkamą priemonę administruojanti institucija (paraiškas priimanti institucija), kuri taip pat įvardinta „Finansinės paramos priemonės“ skirsnyje ir pasirinkus Jus dominančių finansinės paramos priemonę.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai pavaldžios Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) pateikti aktualūs kvietimai pasiekiami interneto svetainėje, kurioje patogia forma pateikta informacija apie paramos formas, galimus pareiškėjus, finansuojamas priemones ir nuorodos į paraiškų pildymą.

12.  Esu nepasiturintis energijos vartotojas, ieškau informacijos apie kompensacijas už būsto šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį. Kur ją surasti?

VšĮ Lietuvos energetikos agentūros interneto svetainės skirsnyje „Kompensacijos nepasiturintiems energijos vartotojams“ rasite informacijos apie Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nustatyta tvarka numatytą galimybę nepasiturintiems energijos vartotojams (t. y. bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, kurie, įvertinus jų turimą turtą ir pajamas, minėto įstatymo nustatyta tvarka turi teisę gauti piniginę socialinę paramą) pretenduoti į kompensacijas už būsto šildymą, karštą ir geriamąjį vandenį.

Detalesnės informacijos ir dėl kompensacijų skyrimo kreiktis į asmens deklaruotos gyvenamosios vietos, faktinės gyvenamosios vietos, nuomos vietos savivaldybes. Taip pat tai galima padaryti elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą SPIS.

13.  Kokios populiariausios transporto kuro sąnaudų mažinimo priemonės bei veiksmai, kokia galima finansinė parama transporto srities priemonėms?

Transporto kuro sąnaudų mažinimo veiksmai ir priemonės:

14.  Ar energijos tiekėjas konsultuoja energijos vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais?

Energijos tiekėjų švietimo ir konsultavimo veiklos skirtos energijos vartotojams ir skatinančios juos diegti energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemones bei įgyvendinti patarimus, kurių poveikis yra galutinės energijos suvartojimo mažinimas. Gyventojai gali kreiptis į savo energijos tiekėją ir išsiaiškinti, ar jie taiko konsultacijas elektroniniu paštu, tiesiogiai internetu ar telefonu arba iš anksto suderinus pasikviesti specialistą /konsultantą į objektą apžiūrai ir pasinaudoti tomis priemonėmis. Energijos taupymo potencialas yra 5 % nuo energijos suvartojimo.

● Energijos tausojimo patarimai

Lietuvos energetikos agentūra pristato kampaniją TAUSOK. Viešose vietose esančiuose ekranuose transliuojamos socialinės reklamos, siekiančios parodyti, kad energijos tausojimas yra nesudėtingas procesas. Kaip efektyviai tai daryti, galite susipažinti energijos tausojimo patarimų puslapyje.