Renginys
Vartotojų švietimas padeda mažinti energijos suvartojimą ir taupyti lėšas
2025 01 27Lietuva siekia 2021–2030 m. sutaupyti 39,35 TWh energijos, taikant įvairias priemones. Energijos tiekėjų taikomos švietimo ir konsultavimo priemonės prisideda prie siekiamų nacionalinių tikslų, keičia vartotojų elgseną ir didina jų informuotumą, kaip mažinti energijos suvartojimą ir savo išlaidas.
Per pastaruosius trejus metus, vien keičiant energijos vartotojų įpročius, galėjo būti sutaupyta 0,74 TWh energijos – tai daugiau nei Klaipėdos miestas suvartoja šilumos energijos per metus.
Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane nustatyta, kad 2021–2030 m. šviečiant bei konsultuojant vartotojus ir jiems įgyvendinant taupymo patarimus, bus sutaupyta 2,77 TWh energijos.
Lietuvos energijos tiekėjai yra įsipareigoję iki 2030 m. kiekvienam savo vartotojui bent kartą per metus pateikti informaciją apie galimybes taupyti energiją, taip pat formuoti tinkamus vartojimo pasirinkimus. Susitarimus dėl galutinės energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo su Energetikos ministerija yra sudaręs 61 energijos tiekėjas. Įgyvendinant šias priemones, sutaupytas energijos kiekis kasmet turi būti ne mažesnis nei 1 proc. galutinės vartotojams patiektos energijos kiekio. 2023 m. energijos tiekėjai įgyvendino iš viso 221 švietimo ir konsultavimo priemonę, dalis kurių nebuvo numatytos susitarimuose, bet įgyvendintos pačių energijos tiekėjų iniciatyva. Įgyvendinus švietimo ir konsultavimo priemones, per metus bendrai visi tiekėjai gali sutaupyti 0,215 TWh.
Lietuvos energetikos agentūra stebi energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimų įgyvendinimą ir analizuoja energijos tiekėjų taikomas priemones.
Agentūros atliekama analizė rodo, kad dažniausiai energijos tiekėjai apie energijos taupymo galimybes vartotojus informuoja publikuodami straipsnius, skelbdami informaciją leidiniuose, interneto svetainėse, televizijos ir radijo laidose, o kai vartotojas kreipiasi tiesiai į energijos tiekėją, jam suteikiamos individualios konsultacijos, kaip sumažinti jo energijos vartojimą ir išlaidas. 2023 m. didžiausias sutaupymas pasiektas teikiant palyginamąją energijos vartojimo analizę. Įgyvendinant šią priemonę palyginama, kiek energijos suvartojama vartotojo objekte ir kiek – panašiame, bet efektyviai energiją vartojančiame objekte, taip pat pateikiami patarimai, kaip taupyti energiją.
Skatindama didesnį tiekėjų švietimo ir konsultavimo veiklų rezultatyvumą, Lietuvos energetikos agentūra sausio 27 d. surengė nuotolinį seminarą energijos tiekėjams, sudariusiems susitarimus su Energetikos ministerija. Seminare Agentūros ekspertai informavo apie vartotojų švietimo ir konsultavimo priemonių įgyvendinimo procesą, pasidalino įžvalgomis, kokias priemones naudingiausia pasirinkti ir kaip jas įgyvendinti, taip pat – kokiais dokumentais pagrįsti jų įgyvendinimą ir kaip tinkamai pateikti metines ataskaitas. Seminare pasidalinta sukaupta gerąja patirtimi.
Siekdami palengvinti įmonėms informacijos apie įgyvendintas švietimo ir konsultavimo priemones pateikimą, Agentūros ekspertai parengė metinių ataskaitų pildymo gaires.
Energijos tiekėjams taip pat pristatytos Lietuvos energetikos agentūros ekspertų sukurtos energijos taupymo gairės, skirtos Namų ūkiams ir viešajam, paslaugų ir pramonės sektoriams. Šiose gairėse galima rasti patarimų, kaip taupyti elektrą, šilumos energiją, degalus bei kitą kurą, ir ką konkrečiai daryti, kad pavyktų sutaupyti reikšmingą energijos kiekį bei lėšas.
___________________________________________
Seminaras organizuotas įgyvendinant Europos LIFE programos projektą ENSMOV Plus, kuris padeda valstybių institucijoms ir įmonėms efektyviau vykdyti ES direktyvos dėl Energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus.
Kilus klausimų, prašome kreiptis:
Vida Danilevičiūtė Černiauskienė, el. paštas [email protected], tel. +370 661 89 175.