Naujiena

Vietos savivaldos atstovai domėjosi atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijų steigimo bei joms teikiamos paramos klausimais

2024 05 30

Atsinaujinančių išteklių energijos bendrijos ir piliečių energetikos bendrijos yra svarbios ne tik aplinkos apsaugos požiūriu, bet ir ekonominiu bei socialiniu aspektu. Šios bendrijos leidžia piliečiams aktyviai dalyvauti energijos gamybos procese, skatindamos energijos efektyvumą, tvarumą ir vietos bendruomenių bendradarbiavimą. Apie tai kalbėta Lietuvos energetikos agentūros surengtame renginyje „Vietos savivaldos vaidmuo, kuriant atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijas, joms teikiama investicinė parama“*.

„Atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijos Lietuvoje žengia pirmuosius žingsnius. Šiuo metu Lietuvoje įsteigta 13 tokių bendrijų. Todėl Lietuvos energetikos agentūra, norėdama paskatinti aktyvesnį tokių bendrijų kūrimą ir matydama vietos savivaldos susidomėjimą, inicijavo šį renginį. Noriu pasidžiaugti, kad vietos savivaldos atstovai į jį gausiai susirinko. Vadinasi, jiems tai aktualu ir rūpi“, – atidarydama renginį pabrėžė Lietuvos energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.

 


Vietos savivaldos atstovai domėjosi  atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijų steigimo bei joms teikiamos paramos klausimais

Lietuvos energetikos agentūra jau yra parengusi ir paskelbusi Rekomendacijas dėl atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų veiklos sąlygų, siekiant skatinti šių bendrijų plėtrą ir veiklą.


Taip pat teikia investicinę paramą saulės elektrinių iki 500 kW įrengtosios galios bei kaupimo įrenginių iki 500 kWh talpos įsirengimo išlaidų daliai padengti. Pagal paskelbtus kvietimus paraiškas saulės elektrinėms įsirengti gali teikti bendrijos, kurių bent vienas dalininkas yra labai maža, maža įmonė arba ūkininkas, 35 proc. nuo pagal įkainį paskaičiuotos sumos, o kitos bendrijos ir pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, siekiantys įgyti bendrijos statusą, – 45 proc. nuo pagal įkainį paskaičiuotos sumos finansavimui gauti; paraiškas energijos kaupimo įrenginiams įsirengti gali teikti  bendrijos ir pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, siekiantys įgyti bendrijos statusą, neatitinkantys labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės kriterijų, 30 proc. nuo pagal įkainį paskaičiuotos sumos finansavimui  gauti. Saulės elektrinės įrengimo projekto suma bus skaičiuojama pagal fiksuotojo vieneto įkainį – 1073,42 Eur/1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios; energijos kaupimo įrenginio – 744,23 Eur be PVM/1 kWh kaupimo įrenginio talpos (naudojant ličio geležies fosfato elektros energijos kaupimo įrenginį) ar 646,41 Eur be PVM/1 kWh kaupimo įrenginio talpos (naudojant ličio jonų elektros energijos kaupimo įrenginį).

Savivaldybių steigiamos bendrijos ar pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, siekiantys įgyti bendrijos statusą, planuojantys įsirengti arba pirkti nutolusią saulės ar vėjo elektrinę ir dalį jos pajėgumų skirti savivaldybėje gyvenantiems ir energetinį nepriteklių patiriantiems asmenims, gali kreiptis į UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) ir gauti lengvatinę paskolą bei iki 50 procentų projekto tinkamų išlaidų siekiančią dotaciją, įskaitant dotaciją techninei pagalbai.

Pranešimus renginyje skaitė sprendimus priimančių bendrijas steigiant bei teikiant joms investicinę paramą institucijų - Lietuvos energetikos agentūros, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT), AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) ir UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), atstovai, patirtimi apie bendrijų praktinį steigimo įgyvendinimą pasidalino VšĮ „Žiedinė ekonomika“ steigėjas.

Renginio metu dalyviai supažindinti su atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų ir piliečių energetikos bendrijų steigimo rekomendacijomis, kaip suteikiamas bendrijoms statusas, pristatyta jų steigimo praktinė įgyvendinimo patirtis, teikiamas finansavimas, investicinė parama. Taip pat aptartas atsinaujinančių išteklių energijos įrenginių prijungimas prie skirstomojo elektros tinklo. Akcentuota, kad steigiant atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas ir piliečių energetikos bendrijas galima gauti ne tik finansinę paramą, bet ir prisidėti prie švarios, tvarios energijos gamybos bei mažinti priklausomybę nuo tradicinių energijos šaltinių. Šios bendrijos taip pat skatina inovacijas, verslumą bei vietos ekonomikos plėtrą.

Renginys buvo svarbus žingsnis skatinant vietos savivaldos įsitraukimą, kuriant  atsinaujinančių išteklių energijos bei piliečių energetikos bendrijas. Pristatymai ir diskusijos paskatino bendradarbiavimą tarp skirtingų interesų grupių bei aptarti naujoves šioje svarbioje srityje.

 


*Renginys organizuotas Lietuvos energetikos agentūrai įgyvendinant jungtinius projektus „Investicinė parama saulės elektrinėms sausumoje“ ir „Investicinė parama individualiems elektros energijos kaupimo įrenginiams“. Jungtiniai projektai įgyvendinami pagal ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą „Naujos kartos Lietuva“, finansuojamą Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationEU“ lėšomis