Naujiena
Birželis – stabilių kainų ir saulės energijos mėnuo
2023 07 25Birželio mėnuo tapo istoriškai svarbus Lietuvos energetikai, nes pirmą kartą mūsų šalyje saulės elektrinės pagamino daugiau elektros energijos, nei bet kuri kita technologija. Per birželį tiek gamtinių dujų, tiek elektros, tiek naftos, tiek biokuro ir degalų kainos reikšmingai nesikeitė, tai rodo Lietuvos energetikos analitikų parengta 2023 m. birželio mėnesio energetikos duomenų apžvalga.
2023 m. birželio mėnesį Lietuvoje veikiančiose saulės elektrinėse buvo pagaminta 108 GWh, o vėjo elektrinėse – 95 GWh elektros energijos. Elektros energija, pagaminta saulės elektrinėse, patenkino net 12,3 proc. Lietuvos poreikio. Palyginimui, 2022 m. birželį gamyba atitinkamai siekė 37 GWh ir 63 GWh.
Birželio mėnuo buvo išskirtinis ir dėl to, kad per mėnesį Lietuvoje buvo suvartota mažiausiai elektros energijos per pastaruosius penkerius metus. Palyginimui, Latvijoje birželį suvartotas elektros energijos kiekis taip pat buvo itin mažas – mažiausias per 18 metų.
Birželį vartotojai aktyviau nei ankstesniais mėnesiais keitė elektros tiekimo sutartis ir rinkosi tiekėjus, nuo liepos nelikus valstybės subsidijos elektros kainai. Per mėnesį daugiausiai naujų buitinių vartotojų pritraukė „Elektrum Lietuva“. Buitinių vartotojų skaičius tarp naujų klientų per šį laikotarpį sumažėjo tik bendrovėje „Enefit“ (-1056), jų skaičių pasididino „Ignitis“ (619 nauji) ir „Elektrum Lietuva“ (8583 nauji).
Lietuva apsirūpina dujomis per Klaipėdos SGD terminalą, kuris birželį veikė 71 proc. pajėgumu. Birželį gamtinės dujos į Lenkiją nebuvo eksportuojamos. Didžioji dalis per Klaipėdos SGD terminalą gautų gamtinių dujų tekėjo į kitas Baltijos valstybes, kurioms patiekta 2,6 TWh gamtinių dujų. Jų srautas į Latviją birželį, palyginus su geguže, išaugo trečdaliu.
Lygiai prieš metus 2022 m. birželį biokuro rinkoje buvo stebimas staigus biokuro brangimas, bet šiemet jau nuo kovo mėnesio biokuro kainos Lietuvoje laikosi 22–23 Eur/MWh lygyje. Stabilios biokuro kainos lemia mažus šilumos energijos, reikalingos karštam vandeniui gaminti, tarifus.
Benzino vidutinė kaina nuo 2023 m. pradžios iki birželio mėnesio pabaigos padidėjo Lenkijoje ir Vokietijoje (atitinkamai 0,07 Eur/l ir 0,06 Eur/l), sumažėjo Estijoje ir Latvijoje (atitinkamai 0,03 Eur/l ir 0,06 Eur/l), o Lietuvoje nepakito. Vertinant vien birželį, benzino vidutinės kainos lyginamose Baltijos jūros regiono valstybėse išliko stabilios, išskyrus Lietuvą, kur vidutinė kaina padidėjo 0,04 Eur/l.
Dyzelino vidutinė kaina nuo 2023 m. pradžios iki birželio pabaigos sumažėjo visose lyginamose valstybėse 0,25–0,34 Eur/l. O vien per birželį dyzelino vidutinės kainos regiono valstybėse padidėjo 0,02–0,06 Eur/l, išskyrus Estiją, kur vidutinė kaina nepasikeitė.
Šios ir kitos priežastys lemia, kad elektra varomų automobilių skaičius didėja sparčiau nei benzininių ar dyzelinių transporto priemonių. Per šešis šių metų mėnesius Lietuvoje sparčiausiai augo elektromobilių parkas: 25,4 proc. padidėjo lengvųjų keleivinių (M1 kategorijos) elektromobilių skaičius ir 28,4 proc. – lengvųjų krovininių (N1 kategorijos) elektromobilių skaičius.
Birželio mėnesio duomenų apžvalgą rasite čia.