Naujiena
Energetikos ekspertų diskusijoje aptartos elektros energijos telkimo paslaugos problemos ir perspektyvos Lietuvoje
2022 06 29Birželio 29-ąją ekspertų diskusijoje Lietuvos energetikos agentūra kartu su elektros skirstymo ir perdavimo operatoriais, nepriklausomais tiekėjais, Valstybine energetikos reguliavimo tarnyba bei verslo atstovais pirmą kartą aptarė gyventojų bei verslo galimybes optimizuoti elektros energijos sąnaudas.
Diskusijoje dalyvavę ekspertai atkreipė dėmesį į visuomenei bei verslo atstovams mažai pažįstamas energijos kaupimo bei telkimo sistemas, kurios ne tik leistų sumažinti sąskaitas už elektrą, bet ir sudarytų galimybę kaupti energijos perteklių baterijoje taip maksimaliai padidinant pajamas. Susitikime savo požiūrį, ateities perspektyvas ir kitų šalių pavyzdžius pristatę ESO, Litgrid bei VERT atstovai pažymėjo energijos telkimo paslaugos vystymosi potencialą ir ateities perspektyvas Lietuvoje.
Lankstumo paslaugas šalyje jau siūlantys elektros energijos atstovai aktualizavo būtinybę atsižvelgti į energetikos sistemos transformaciją, kurioje energijos kaupimas ir telkimas atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant tinklo stabilumą bei padedant didinti dažnai su pertrūkiais gaunamos atsinaujinančios energijos prieinamumą tinkle. Siekiant virtualiai subalansuoti elektros gamybą iš atsinaujinančių energijos išteklių ir dar labiau skatinti šių elektros gamintojų plėtrą, išvengiant papildomų investicijų į infrastuktūrą, ryškų proveržį leistų pasiekti paslaugos telkimo paslaugos.
Nepriklausomų elektros energijos, šilumos tiekėjai bei ministerijų atstovai išklausę paslaugos teikėjų pasiūlymus, kartu su verslo atstovais aktualizavo būtinybę ateityje organizuoti išsamesnes diskusijas ir šviesti gyventojus bei verslo atstovus dėl energiją kaupiančių sistemų naudos bei perspektyvų.
2020 m. Seimui pritarus Elektros energetikos įstatymo pakeitimams, galimybė dalyvauti balansavimo pajėgumų rinkoje Lietuvoje atsivėrė nepriklausomiems telkėjams. Energiją kaupiančios sistemos leidžia vartotojams optimizuoti elektros energijos sąnaudas. Jose vartotojai gali kaupti energiją, įsigytą mažesnėmis kainomis ir suvartoti ją kainoms išaugus.
Savininkai, kurių kaupimo sistemos integruotos su virtualia jėgaine gali dalyvauti ir balansavimo rinkoje ir taip uždirbti dar papildomų pajamų. Lankstumo paslaugos – elektros vartojimo ar gamybos koregavimas reaguojant į energetikos sistemos poreikius – padeda tinklo operatoriui išlaikyti pasiūlos ir paklausos pusiausvyrą tinkle.